ОТС

Форд открива ново искуство со линијата на електрични возила „Go Electric”

Број на објава:612/04/19
Датум: 03.04.2019 
Клучни зборови:Форд

 

 

03.04.2019, Амстердам – Напредната линија електрични возила на Форд ја означува новата граница за компанијата и за нејзините клиенти, објавија на специјалниот настан „Go Further” во Амстердам, Холандија.

Новиот ранг на модели, под знамето на Форд хибриди, се одликува со софистицирани средни, целосни и вклучени погонски склопови за да се подобри ефикасноста на горивото и искуството на возење за клиентите во Европа, притоа носејќи ги вредностите на брендот Форд, како што се довербата, достапноста и забавата да се вози со електрични возила.

Форд ја откри „Go Electric” новата Kuga plug-in хибрид варијанта на компанискиот нов СУВ, со средна големина. Ова е фордовиот најелектрифициран автомобил и прв Форд со полу-хибрид, целосен хибрид и plug-in хибрид погонска склопка.

Новиот Explorer Plug-in хибрид седмосед СУВ и новиот Tourneo модифициран plug-in хибрид со осум седишта ги направија своите први појавувања на глобално ниво – секој од нив нуди чисти електрични возни капацитети, покрај возниот ранг и слободата на традиционалниот мотор за внатрешно согорување.

Форд, исто така, ја откри новата Fiesta EcoBoost хибрид со софистицирани полу-хибридни модели за намалени CO2 емисии, оптимизирана ефикасност на гориво и пореспонсивно и наградувачко возачко искуство.

Како дополнување, Форд објави дека целосно новиот електричен Transit ќе се приклучи на линијата на електрични комерцијални возила во 2021 година. Дизајнирано е да испорача чист електричен погон. Новото комбе ќе придонесе до почисти, потивки градови и намалени трошоци за водење на бизнис и оператори.

“Визионерски, технолошки напредни и со користење на широк ранг електрифицирани решенија, да одговораат на различните потреби на различни клиенти, нашите нови Форд хибридни возила ќе ја направат електрификацијата релевантна и достапна за повеќе возачи од кога било порано”, вели Стјуарт Раули, претседател на Форд Европа. “Денес претставените модели се само почеток на нашите планови да развиеме разбирлива линија на паметни возила за паметен свет. Од Fiesta до Transit, секое ново возило ќе има електрична верзија кое најдобро им одговара на потребите и џебовите на клиентите ширум Европа”.

Форд хибридните возила кои веќе се понудени или потврдени за претставување во Европа:

  • Mondeo хибрид со четири врати и караван – имаат сопствено полнење, целосен хибрид, бензински-електричен погонски склоп технологија која нуди примамлива алтернатива на дизелот. Mondeo хибрид караванот, денеска, беше претставен како нова СТ-линија варијанта.
  • Transit EcoBlue хибрид и Transit Custom EcoBlue хибрид – користат полухибридна технологија да ги намалат редовните трошоци за корисниците на комбиња и за операторите.
  • Tourneo Custom EcoBlue хибридот се одликува со полухибридна технологија која ја унапредува ефикасноста на горивото за осумседот или за деветоседот.
  • Transit Custom Plug-In хибрид – опремен со напреден електричен погонски склоп кој го користи Фордовиот 1.0 литарски EcoBoost мотор како зголемувач на досегот. Возилото во моментов се тестира за подобро да се разберат придобивките за природата и клиентите во Лондон, Обединетото Кралство со понатамошни тестови кои наскоро ќе почнат во Валенсија, Шпанија и Келн, Германија.

Електричниот СУВ инспириран од Ford Mustang ќе пристигне во 2020 година, со целосен електричен досег на возење од 600 км (повеќе од 370 милји), користејќи ја Светската Хармонизирана Светлосна Тест Процедура за Возила (WLTP) и способноста за брзо полнење.

Единствениот од својот вид минибус, Форд Транзит Паметен Енергетски Концепт со 10 седишта и помага на компанијата да ги истражи решенијата за понатамошна оптимизација на енергетската ефективност и досегот на возење на електрични возила.

Форд е посветен да биде водач во овозможување избор на своите клиенти на возила со лесен достап за полнење, поддршка со зголемена поврзаност и поврзани услуги за мобилност.

 

Контакт:

Предраг Николовски
Директор на Маркетинг

Ми-Да Гранд Моторс

pnikolovski@ford.com.mk

 

# # #

 За „Форд Мотор Компани“ (Ford Motor Company) „Форд Мотор Компани“ е глобална компанија за автомобили и мобилност со седиште во Дирборн, Мичиген.  Со околу 199.000 вработени и 67 постројки низ целиот свет, основната дејност на компанијата вклучува дизајн, производство, маркетинг, финансирање и сервисирање на цела линија автомобили, камиони, спортски автомобили и електрифицирани возила  „Форд“, како и луксузни возила „Линколкн“ (Lincoln). Во исто време, „Форд“ постојано бара нови можности преку „Форд Смарт Мобилити“ (Ford Smart Mobility), планот на компанијата да биде лидер во поврзаност, мобилност, автономни возила, искуство на клиентите и податоци и анализа.   За повеќе информации во врска со ’„Форд“, неговите производи низ целиот свет или „Форд Мотор Кредит Компани“ (Ford Motor Credit Company), посетете ја www.corporate.ford.com. 

„Форд оф Јуроп“ (Ford of Europe) е одговорна за производство, продажба и сервисирање на возилата „Форд“, на 50 индивидуални пазари, и во своите фабрики во целосна сопственост има речиси 53.000 вработени и речиси 68.000 лица кога ќе се вклучат и заедничките инвестиции и неконсолидираните бизниси. Во прилог на „Форд Мотор Кредит Компани“ (Ford Motor Credit Company), работата на „Форд Јуроп“ (Ford Europe) вклучува и Оддел за услуги за корисници на „Форд“ и 24 производни објекти (16 во целосна сопственост или како консолидирани заеднички инвестиции и 8 неконсолидирани заеднички инвестиции).Првите автомобили во Европа се испорачани во 1903 година, истата година кога е основана „Форд Мотор Компани“. Производството во Европа започнало во 1911 година.

 

 

МИА – ОТС Комерцијални соопштенија 

Напомена: Оригинален текст. За содржината е одговорен нарачателот.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close