ЕвропаЕвропа.Портал

Во Шкотска пронајдени сомнителни пакети

Шкотската полиција денеска соопшти дека пронашла сомнителни пакети на Универзитетот Глазгов и во седиштето на Кралската банка на Шкотска во Единбург.

Лондон, 6 март 2019 (МИА) – Шкотската полиција денеска соопшти дека пронашла сомнителни пакети на Универзитетот Глазгов и во седиштето на Кралската банка на Шкотска во Единбург.

Двата објекти се евакуирани и за сега ништо не ги поврзува двата инциденти, јавија светските агенции.

Се уште не е јасно дали пакетите се поврзани со вчерашниот инцидент во кој три мали експлозивни направи во пластични кеси за достава пристигнаа во канцелариите на два лондонски аеродроми и железничка станица.

Пакетите со експлозиви беа пронајдени на аеродромите „Хитроу“ и „Лондон Сити“ и на железничката станица „Ватерло“ во Лондон.

– Малите импровизирани експлозивни направи се најдени во поштенски пакети А4, соопшти полицијата и додаде дека никој не е повреден.

Во наредните три часа во Лондон биле пронајдени уште два пакети. јт/

Таг
Back to top button
Close