0_Спорт.ПорталСпортФудбал

ВАР-системот ќе се воведе на овогодинешното СП во фудбал за жени

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, потврди денеска дека тој систем ќе се користи на СП за жени што оваа година ќе се одржи во Франција.

Мајами, 15 март 2019 (МИА) – Откако беше воведен минатото лето на СП во фудбал во Русија, ВАР системот сега се воведува и на овогодинешното СП во фудбал за жени.

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, потврди денеска дека тој систем ќе се користи на СП за жени што оваа година ќе се одржи во Франција.

Во моментов, ВАР-системот се користи во многу професионални машки лиги од целиот свет, но не и во женски лиги. зш/

Back to top button
Close