БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Могерини ќе се заложи жртвите на силување во војната да бидат дел од диjалогот Белград-Приштина

Косовската Албанка, жртва на сексуално насилство во војната во Косово од 1998-99 година, Васфије Красниќи - Гудман, се сретна со шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини, од која побарала преживеаните жртви на силување во војната да не бидат заборавени во преговорите меѓу Косово и Србија, јави дописникот на МИА од Приштина.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Таг
Back to top button
Close