0_МИА Истражува.ПорталИзбрано

Француска Академија разгледува воведување женски род за професии

Француската Академија која е задолжена за речникот на францускиот јазик, разгледува извештај во кој се предлага женски род за професиите, што долго време беше вистинска табу тема во институцијата која во 17 век ја основа кардиналот Ришеље.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Таг
Back to top button
Close