0_МИА Истражува.ПорталИзбрано

Француска Академија разгледува воведување женски род за професии

Француската Академија која е задолжена за речникот на францускиот јазик, разгледува извештај во кој се предлага женски род за професиите, што долго време беше вистинска табу тема во институцијата која во 17 век ја основа кардиналот Ришеље.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Таг
Back to top button
Close