0_Спорт.ПорталSport.SlajderОстанатоСпорт

Безбол-играч во САД на чекор до потпишување највисок договор во историјата на спортот

Безбол-играчот Мајк Траут е на чекор од потпишување најголем договор во историјата на спортот.

Лос Анџелес, 19 март 2019 (МИА) – Безбол-играчот Мајк Траут е на чекор од потпишување најголем договор во историјата на спортот.

Според американски медуми, во моментот се прецизираат деталите за обновување на неговиот договор за Лос Анџелес ејнџелс.

Медиумите тврдат дека Траут ќе потпише договор за 12 години вреден 430 милиони долари. Американецот, кој е на возраст од 27 години, двапати добивал награди за најдобар безбол-играч. Ако го обнови договорот, годишната плата ќе му биде во просек 36 милиони долари. зш/

Back to top button
Close