БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Ватоломеј: Без договор нема да ги менуваме границите на СПЦ

Васеленскиот патријарх Вартоломеј изјави дека Цариградската патријаршија нема намера да го менува Уставот на Српската православна црква (СПЦ) или нејзините граници, иако некои случаите со „Скопје и Црна Гора“ ги поистоветуваат со Украина, каде што е дадена автокефалност на одредени тамошни црковни структури и покрај противењето на Руската православна црква (РПЦ) 

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Таг
Back to top button
Close