0_Македонија.ПорталДописници МКДСторија

Специјалната болница во Јасеново – македонски Шварцвалд

Специјална Болница за белодробни заболувања  и туберколоза Јасеново е  лоцирана на падините на Јасновска планина, на 400 метри надморска височина, а од селото Извор е оддалечена само три километри и 30 километри од Велес. Изградена е  пред 70 години, во далечната 1948 година

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Back to top button
Close