Дописници СветЕвропаЕвропа.Портал

Советот на Европа побара од Франција да го укине користењето на лансери на гумени проектили

Бројот и сериозноста на повредите предизвикани од лансерите за гумени проектили во форма на топки (ЛБД), употребени за време на протестите на „жолтите елеци“, наметнуваат Франција веднаш да ја суспендира нивната употреба, изјави денеска Комесарката за човекови права при Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ, пренесува дописникот на МИА од Стразбур.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Таг
Back to top button
Close