Дописници МКДКултураКултура.ПорталСторија

Реалистичните дела на сликарката Лена Ѓуриќ

Пензионерските денови можат да бидат исполнети и со работа и дружба. Ова го докажа сликарката Лена Ѓуриќ, која пријателите ја нарекуваат Лена Бела. Со сликарството вели дека се занимава аматерски, но посетеноста на нејзините изложби во источниот регион не го покажува тоа. Публиката од помалите места, каде што со години немало културен настан или изложба, е жедна да ги види делата на уметниците. Нејзините дела се реалистични, на платното доминираат пејзажи, луѓе, животински свет, природа.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Back to top button
Close