БизнисБизнис.ПорталЕвропаЕвропа.Портал

Пропадна експериментот со гарантирана плата во Финска

Финската Влада денеска ги објави првите резултати од двегодишниот експеримент со гарантирана плата за невработени, завршен пред еден месец, кој, спротивно на очекувањата, покажа дека тоа не ги мотивирало корисниците да работат и на тој начин да заработуваат повеќе.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Таг
Back to top button
Close