0_Спорт.ПорталТенис

Познати сите финалисти за новиот формат на „Дејвис купот“

Австралија, Белгија, Канада, Чиле, Колумбија, Германија, Италија, Јапонија, Казахстан, Холандија, Русија и Србија запишаа победи во директните елиминации и ќе се борат за трофејот во завршницата, што ќе се одржи во Мадрид меѓу 18 и 24 ноември

Мадрид, 3 февруари 219 (МИА) – По одигрувањето на квалификациите, станаа јасни сите тимови кои ќе учествуваат во завршницата на новиот формат на „Дејвис купот“.

Австралија, Белгија, Канада, Чиле, Колумбија, Германија, Италија, Јапонија, Казахстан, Холандија, Русија и Србија запишаа победи во директните елиминации и ќе се борат за трофејот во завршницата, што ќе се одржи во Мадрид меѓу 18 и 24 ноември.

12-те земји се приклучуваат на минатогодишните полуфиналисти Хрватска, Франција, Шпанија и САД, како и двата тима, кои добија вајлд карта – Аргентина и Велика Британија.

Меѓу најспорните натпревари во квалификациите беа оние меѓу Србија и Казахстан, каде Филип Краиновиќ го освои одлучувачкиот петти натпревар против Санџар Фазиев, Канада и Словачка, каде победите на Денис Шаповалов и Филикс Оже-Алиасаме донесоа пресврт од 1-2 до 3-2 за тимот од Северна Америка и азискиот судир меѓу Јапонија и Кина, решен од победа на Таро Даниел во решавачкиот натпревар.

Осумнаесетте финалисти ќе бидат распределени во шест групи по три екипи, а за четвртфиналето ќе се квалификуваат победниците во одделните групи и двата најдобри тима кои завршиле на второто место.вз

Таг
Back to top button
Close