БалканБалкан.ПорталДописници Свет

КПТ на Советот на Европа уште еднаш ги критикува лошите услови за странците задржани во Грција

Комитетот за превенција на тортура (КПТ) на Советот на Европа препознава значајни предизвици со кои во моментов се соочуваат грчките власти со пристигнувањето на големиот број на странци во земјата. Сепак, врз основа на посетата од април минатата година, КПТ има докази за физичко малтретирање од страна на полицијата, вклучувајќи шлаканици, тупаница, клоци и палки, јави дописникот на МИА од Стразбур.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Таг
Back to top button
Close