БалканБалкан.ПорталДописници Свет

КПТ на Советот на Европа уште еднаш ги критикува лошите услови за странците задржани во Грција

Комитетот за превенција на тортура (КПТ) на Советот на Европа препознава значајни предизвици со кои во моментов се соочуваат грчките власти со пристигнувањето на големиот број на странци во земјата. Сепак, врз основа на посетата од април минатата година, КПТ има докази за физичко малтретирање од страна на полицијата, вклучувајќи шлаканици, тупаница, клоци и палки, јави дописникот на МИА од Стразбур.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Таг
Back to top button
Close