0_МИА Истражува.ПорталИзбрано

Боиште на супер силите: Како пропадна Венецуела, земја со најголеми резерви на нафта во светот

Венецуела, државата со најголеми потврдени резерви на нафта во светот, е во криза која би можела да ја турне и во граѓанска војна. Венецуела ја тресе хиперинфлација која надмина милион отсто, економската криза е длабока и долготрајна, во продавниците недостигаат основните намирници, нема лекови, но затоа има бегалци за кои (за разлика од оние кои одат кон САД и ЕУ) малку се пишува, а според податоците на УНХЦР ги има повеќе од три милиони

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Таг
Back to top button
Close