Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Во експлозијата во Париз повредени се 36 луѓе, 12 во критична состојба

Во големата експлозија во Париз повреднеи се 36 луѓе од кои 12 се во критична состојба, изјави портпарол на пожарникарската служба.

Париз, 12 јануари 2019 (МИА) – Во големата експлозија во Париз повреднеи се 36 луѓе од кои 12 се во критична состојба, изјави портпарол на пожарникарската служба.

Министерот за внатрешни работи, Кристоф Кастане изјави дека „ситуацијата сега е под контрола“.

Експлозијата се случи во 9. париски арондисман во пекара, а според првични проценки е предизвикана од истекување гас. Оштетени се и објекти на стотина метри од местото на експлозијата. Во спасувачките операции учествувале речиси 200 пожарникари. зш/

Back to top button
Close