0_Web_АктуелноBiznis.SlajderБизнисБизнис.ПорталЕкономија

Транспортна стратегија до 2030: Со воз до скопскиот меѓународен аеродром

Околу 104 активности ќе се реализираат во транспортната мрежа во Македонија до 2030 година. За реализација на овие проекти предвидено е да се потрошат околу 4,2 милијарди евра од кои најголем дел ќе се обезбедат преку кредити и ИПА-средства. Ова е предвидено во Националната транспортна стратегија што ја донесе Владата по предлог на Министерството за транспорт и врски, а која денеска ја презентира министерот за транспорт Горан Сугарески. 

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Back to top button
Close