Дописници СветЕвропаЕвропа.Портал

Спогодбено решение за правичен надомест во меѓудржавниот спор Грузија против Русија пред ЕСЧП

Со денешната пресуда на Големиот судски совет  во случајот на Грузија против Русија, Европскиот суд за човекови права, со 16 гласови „за“ и еден „против“ одлучи дека Русија треба да и плати на Грузија десет милиони евра за претрпена нематеријална штета на најмалку 1.500 грузиски државјани, јави дописникот а МИА.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Таг
Back to top button
Close