Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Салвини: Или нови правила или крај на операцијата „Софија“

Италијанскиот вице-премиер и министер за внатрешни работи Матео Салвини денеска најави дека ќе побара ставање крај на операцијата „Софија“ на ЕУ, чија задача е спречување на илегалниот транспорт на мигранти преку Средоземното Море, доколку Брисел не прифати промени во правилата за нејзино спроведување.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Таг
Back to top button
Close