Biznis.SlajderАнализаБизнисБизнис.ПорталДописници МКД

Новиот коп „Боров дол“ – спас за радовишките рудари

На само четири километри од радовишкото село Дамјан се наоѓа новото рудно тело „Боров дол“, кое значи спас за единствениот рудник за бакар и злато „Бучим“. Селото Дамјан се уште е населено, но во него живеат само повозрасни жители, а помладите се иселиле или во Радовиш или во населбата Дамјан, што се простира покрај регионалниот пат Штип-Радовиш, во близина на клучката кај рудникот Бучим. Кога се влегува во селото Дамјан впечатиливи се старите куќи, фурни и амбари. На чешмата старици со бардаци полнат вода за домовите. Додека пак 70-годишниот Петре. Д., кој застана да ни посака добредојде во неговото село ни раскажуваше за каков живот имало во него. Забележува дека изминатата година низ селото поминувале археолози, рударски инжињери и геолози. Откако дозна зошто новинарските екипи се во неговиот крај не испрати до крајот на селото, каде што почнува неасфалтиран пат или како што дедо Петре вели сега ќе одите по црниот пат, кој води токму до Боров Дол.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Back to top button
Close