Дописници МКДПолитика

Координација на институциите за заживување на пробациската служба

Основниот суд во Скопје на 28 декември ја има изречено првата алтернативна казна затвор за едно осудено лице. Наместо да ја издржува во некои од македонските затвори,  осуденото лице ќе ја издржува преку општо-корисна работа, изјави директорот на Управата за извршување на санции Јовица Стојановиќ, кој денеска во Штип имаше средба со градоначалникот Благој Бочварски, судии од Основниот суд во Штип, директори на јавните претпријатија и други локални институции со цел да почне да функционира пробациската служба на територијата на Македонија.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Back to top button
Close