0_Македонија.ПорталАнализаБизнисБизнис.ПорталЕкономија

Имотен лист за 213 илјади дивоградби, законско решение за заглавените предмети

 Ново законско решение треба да помогне во постапување по нерешените предмети за легализација на дивоградби кои се заглавени со имотно-правни проблеми. По истекот на последниот рок за поднесување нови барања за легализација  и комплетирање на предметите на крајот на минатата година, остануваат поделени мислењата околу оправданоста на  последното продолжување на рокот, но и за потребата од повторна таква можност, која институциите ја отфрлаат категорично.  Овој процес го проследија и коментари во јавноста за сомнежи дека се злоупотребува законската одредба  со приложување задолжителни изјави заверени на нотар дека дивоградбата е изградена  пред да стапи во сила првото законско решение за легализација на дивоградби во март 2011 година.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close