0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderАнализаПолитика

Деинституционализација – процес што ја обележа минатата година

Процесот на деинституционализација на лицата и децата сместени во гломазни институции е еден од процесите што ја обележа работата на Министерството за труд и социјална политика изминатата година. Заложбите на ова Министерство се што е можно повеќе лица да бидат извлечени од институциите, а до 2020 година да нема ниту едно дете од 0 до три години во институција. Деинституционализацијата треба да овозможи премин од систем за социјална грижа заснован на големи, „сиви“, безлични и сегрегирачки институции кон систем на социјални услуги во заедницата - онаму каде што човекот живее. Целиот процес би требало да заврши во следните пет години.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Back to top button
Close