ЕвропаЕвропа.Портал

Берлускони најави кандидатура за европските избори

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (82) најави кандидирање за изборите за Европскиот парламент во мај.

Рим, 17 јануари 2019 (МИА) – Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (82) најави кандидирање за изборите за Европскиот парламент во мај.

Берлскони, лидер на опозициската Форца Италија, може повторно да извршува јавни функции по истекот на казната за затајуавње данок поради која не можеше да учествува на општите избори минатата година во Италија.

– Во овие мои убави години поради чувство на одговорност, одлучив да одам во Европа, изјави Берлускони. зш/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close