Kultura.SlajderИнтервјуКултураКултура.Портал

Бајруш Мјаку: Театарот бара жртвување, но, пред сè, самоуверување

Театарот бара жртвување, но пред сè бара самоуверување. Тоа значи дека мора да бидете подготвени да се жртвувате себеси за театарот ако сакате да дојдете до резултатите. Но, ако мислите дека треба да влезете во театар од единствена причина само за да обезбедите плата, како што и се случува, можам да кажам дека таму нема и нема да има театар. Може да ви изградат згради што ќе чинат милиони евра, да ви понудат услови, но на театарот треба да му се даде нивото на еден вистински театар, добра политика, разновиден репертоар на автори, режисери, рече во интервју за МИА актерот и директор на Детски театарски центар, Бајруш Мјаку.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Back to top button
Close