0_Македонија.ПорталПолитика

Волонтерзимот шири солидарност и создава покохезивни заедници

Околку 7.500 волонтери во рамки на Црвениот крст на Република Македонија помагаат во справување со последици од катастрофи, на семејствата во социјален ризик, но се подготвени да се стават на располагање и за други кризни ситуации. Волонтерзимот, велат од Црвениот крст на РМ, помага за создавање покохезивни заедници, но помага и во ширењето солидарност помеѓу луѓето што е добра основа за мобилизирање на населението кога е потребно, односно во ситуации на поголеми катастрофи, кризи, справување со мигранти...

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close