СветСвет.Портал

Трамп соопшти дека шефот на неговиот Кабинет ќе си замине до крајот на годинава

Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека неговиот најблизок советник, шефот на неговиот Кабинет Џон Кели ќе си замине од функцијата до крајот на годинава.

Вашингтон, 8 декември 2018 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека неговиот најблизок советник, шефот на неговиот Кабинет Џон Кели ќе си замине од функцијата до крајот на годинава.

Кели е генерал од морската пешадија во резерва, кој стана шеф на Кабинетот на Трамп во јули 2017 година.

Трамп засега не открива кој ќе го наследи Кели, но додде дека за еден или два дена ќе го објави неговото име. јт/

Таг
Back to top button
Close