СветСвет.Портал

Силен земјотрес во Атлантскиот Океан

Земјотрес со интензитет од 7,1 степен според Рихтерова скала го погоди денеска јужниот дел на Атлантскиот Океан, северно од Антарктикот, соопшти Геофизичкиот институт на САД.

Вашингтон, 11 декември 2018 (МИА) – Земјотрес со интензитет од 7,1 степен според Рихтерова скала го погоди денеска јужниот дел на Атлантскиот Океан, северно од Антарктикот, соопшти Геофизичкиот институт на САД.

Засега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета, ниту е издадено предупредување за опасност од цунами.

Според некои западни медиуми, првичниот потрес бил 7,5 степени. гт/

Таг
Back to top button
Close