0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderПолитика

Градење независни правосудни институции – гаранција за заштита на човековите права

Остварувањето на правата на граѓаните започнува на микрониво, насекаде околу нас, од домот, семејството, училиштето, работната околина... Тие се местата каде што треба да се бараат еднакви права, еднакви можности, почитување на достоинството без дискриминација, без тоа тие не можат да се бараат во пошироката заедница или во светот. Треба да се обезбеди независно судство, ослободено од политички, бизнис и лоби-влијанија, а во судските постапки да се почитува правото на презумција на невиност и да им се обезбеди правично судење.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Back to top button
Close