Svet.SlajderСветСвет.Портал

Едно лице почина, а тројца се во критична состојба по конзумирање дрога на фестивал во Сиднеј

Едно 19-годишнио момче почина, а три лица се во критична состојба, откако конзумирале преголема доза дрога на музички фестивал во Сиднеј, соопшти локалната полиција.

Сиднеј, 9 декември 2018 (МИА) – Едно 19-годишнио момче почина, а три лица се во критична состојба, откако конзумирале преголема доза дрога на музички фестивал во Сиднеј, соопшти локалната полиција.

Две жени на 19 и 25 години и маж, чија возраст не е позната, се примени во болница во критична, но стабилна состојба, откако се онесвестиле за време на настанот во Олимпискиот парк во Сиднеј, на кој имало 18.000 луѓе.

Полицијата соопшти дека на вчерашниот фестивал вкупно 130 лица побарале лекарска помош.

Покренати се обвиненија против на 18-годишна жена и 25-годишен маж кои биле фатени со големо количество екстази. јт/

Таг
Back to top button
Close