0_Web_Насловна-слајдерMakedonija.SlajderВидео изјаваПолитика

Дончев: Нова распределба на квоти за лековите да им бидат подостапни на граѓаните

Од почетокот на наредната година ќе почне да важи новата распределба на квотите за лекови во аптеките со кои Фондот за здравствено осигурување има склучено договор, а треба да овозможи осигурениците да имаат подобра достапност до лекови во текот на целиот месец во аптеките во близина на нивното место на живеење. За  наредната година предвидени се и дополнителни најмалку 120 милиони денари за лекови на товар на Фондот.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Back to top button
Close