0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталПолитика

Дебата: НАТО значи безбедност и шанси за поголем економски раст

Политичката и експертската јавност се согласни дека членството во НАТО за Македонија значи зголемена безбедност и предвидливост, но истовремено тоа носи и шанси за поголем економски раст. На денешната дебата за ефектите од пристапувањето на Македонија во НАТО беше посочено дека државата ќе добие сигурност и безбедност, контрола на воздушниот простор и целосно управување со кризи, а би котирала и повисоко на Глобалниот индекс на мирот каде во моментот се наоѓа меѓу последните држави. Би се зголемил Бруто домашниот производ и странските директни инвестиции и би се отвориле нови работни места. 

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Back to top button
Close