0_Спорт.ПорталФудбал

Четврти натпревар во Лига 1 одложен поради протестите во Франција

Започнатите антивладини протести во Франција продолжуваат да бидат причина за одложување натпревари од локалната Лига 1. Новиот дуел овој викенд, кој отпаѓа од програмата, е оној меѓу Сент Етиен и Олимпик Марсеј, кој требаше да се одигра во недела.

Сент Етиен, 6 декември 2018 (МИА) – Започнатите антивладини протести во Франција продолжуваат да бидат причина за одложување натпревари од локалната Лига 1. Новиот дуел овој викенд, кој отпаѓа од програмата, е оној меѓу Сент Етиен и Олимпик Марсеј, кој требаше да се одигра во недела.
Поради протестите, кои ги зафатија најголемите француски градови, полицијата одлучи дека ќе биде подобро да ја одложи средбата од безбедносни причини. Досега четири мечеви отпаднаа од програмата за 17-тиот круг.
Покрај Сент Етјен – Олимпик Марсеј, во петок нема да се игра дербито помеѓу Монако и Ница, а во сабота беа откажани средбите ПСЖ – Монпелие и Тулуз – Олимпик Лион. Меѓутоа, можно е да не се играат повеќе натпревари. вз/

Таг
Back to top button
Close