0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderПолитика

УПОЗ бара оставка од Судскиот буџетски совет, додатоците на плата на судиите зголемени за 35 отсто

Синдикатот на УПОЗ попладнево реагираше на одлуката што ја донел Судскиот буџетски совет за исплата на додатоци на плати за судиите во износ од 35 проценти. Според Синдикатот, ова е најсрамната одлука донесена во историјата на судството и со неа судиите ќе добијат зголемување за 21 илјада денари што е повеќе за 85 проценти од платата што ја земаат вработените во судската служба.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Back to top button
Close