БалканБалкан.Портал

Турската полиција уапси 13 академици, бизнисмени и новинари

Турската полиција денеска уапси 13 академици, деловни луѓе и новинари, во рамки на истрагата против затворениот бизнисмен и активист Осман Кавала.

Анкара, 16 ноември 2018 (МИА) – Турската полиција денеска уапси 13 академици, деловни луѓе и новинари, во рамки на истрагата против затворениот бизнисмен и активист Осман Кавала.

Апсењата се спроведени во Истанбул и три провинции во симултани операции.

Полицијата ги испрашува уапсените за врските што ги имале со Кавала, филантроп и бизнисмен, кој е уапсен пред една година под обвинение за „обид за уривање на уставниот поредок и Владата“.

Против Кавала досега не е покренато официјално обвинение.

Полицијата трага по уште седум лица кои имаат врска со асоцијацијата на Кавала, која тврди дека го промовира мирот и правата на малцинствата преку културата. паг/сп/

Таг
Back to top button
Close