0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderГраѓански сектор

Се развиваат компетенциите на воспитувачите за поквалитетно претшколско образование

Добро образование и поставување добри основи во раното детство се предуслов за подобри посигнувања понатаму во животот, покажуваат поновите научни истражувања. Децата што биле вклучени во предучилишно образование имаат подобри резултати и способности за учење од оние кои не биле вклучени и тоа може да се види уште во прво одделение од основното образование. Затоа е потребно постојано зголемување на капацитетите и компетенциите на целокупниот кадар што е вклучен во предучилишното образование, што е цел и на денешната работилница за професионални компетенции за воспитувачите за подобрување на развојните резултати кај децата.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Back to top button
Close