Svet.SlajderСветСвет.Портал

Министерството за финансии воведе нови санкции за руските активности во Крим

Американското Министерство за финансии денеска воведе нови санкции за руски и украински бизниси и неколку лица, сите поврзани со континуираната окупација на Русија на Крим, за која САД сметаат дека е нелегална.

Вашингтон, 8 ноември 2018 (МИА) – Американското Министерство за финансии денеска воведе нови санкции за руски и украински бизниси и неколку лица, сите поврзани со континуираната окупација на Русија на Крим, за која САД сметаат дека е нелегална.

Објавата  дојде само неколку дена пред претседателот Доналд Трамп и рускиот претседател Владимир Путин да присуствуваат на настаните во Париз, Франција, на кои ќе се  одбележи 100-годишнина од крајот на Првата светска војна.

Русија најави претходно оваа година дека ќе одржи избори в недела во двата региона на Крим, анектирани од Украина во 2014 година.

Субјектите санкционирани денеска вклучуваат двајца Украинци, еден руски и девет ентитети во Украина и Русија, делумно за акции поврзани со московската анексија на Крим.ир/зш/


Таг
Back to top button
Close