0_Web_АктуелноMakedonija.SlajderИнтервјуПолитика

Михајловски: Адвокатите мора да бидат стручни, информирани и во чекор со промената на законите

Адвокатите мора да се придржуваат кон законите и актите на Комората, мора да бидат стручни, информирани и во чекор со промената на законите што се донесуваат во текот на нивното работење. Особено внимание обрнуваме на адвокатската етика, која е примарна при прием на новите кандидати за адвокати. Должност на сите адвокати е да се грижат за правилна примена на Кодексот за професионална етика на адвокатите и технички и стручно да се оспособени за комуникација со институциите, пред сѐ со судовите, преку новите технички достигнувања, вели во интервјуто за МИА, претседателот на Адвокатската комора на Република Македонија, Љубомир Михајловски.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Back to top button
Close