Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Меј и Јункер постигнаа напредок за планот по Брегзит

Британската премиерка Тереза Меј и претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер на средбата во Брисел постигнаа напредок во врска со планот за идните односи меѓу Унијата и Лондон по Брегзит, но се уште нема конечен договор, соопшти портпарол на ЕУ.

Брисел, 21 ноември 2018 (МИА) – Британската премиерка Тереза Меј и претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер на средбата во Брисел постигнаа напредок во врска со планот за идните односи меѓу Унијата и Лондон по Брегзит, но се уште нема конечен договор, соопшти портпарол на ЕУ.

– Постигнат е многу добар напредок. Работата продолжува, истакна портпаролот по завршување на средбата, без да соопшти детали. гт/

Таг
Back to top button
Close