Biznis.SlajderБизнисЕкономија

МАСИТ: Прогресивното оданочување ќе го зголеми јазот меѓу богатите и сиромашните

Владината даночна реформа ќе поттикне даночно затајување и ќе го продлабочи јазот меѓу богатите и сиромашните, ќе изврши пенализација на луѓето кои напорно работат за прогрес и повисоки приходи, а ќе ги награди оние што не се трудат со што директно ќе се намали продуктивноста. Реформата ќе доведе до несигурност и кај домашните компании и кај странските инвеститори и нема да оди во линија на подобрување на социјалната еднаквост, туку ќе оди во насока на целосно намалување на продуктивноста, вработливоста и развојот на квалификации, е ставот на Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии (МАСИТ). 

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Таг
Back to top button
Close