БалканБалкан.Портал

Лидерот на турската Партија на национално движење ги спореди саудиските власти со Осама бин Ладен

Претседателот на турската Партија на национално движење Девлет Бахчели ги спореди саудиските власти со понашениот водач на Ал Каеда - Осама бин Ладен и оцени дека се затега јамката околу престолонаследникот Мохамед бин салман во врска со убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги.

Истанбул, 20 ноември 2018 (МИА) – Претседателот на турската Партија на национално движење Девлет Бахчели ги спореди саудиските власти со понашениот водач на Ал Каеда – Осама бин Ладен и оцени дека се затега јамката околу престолонаследникот Мохамед бин салман во врска со убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги.

Во говорот пред претставници на својата партија, Бахчели, сојузник на претседателот Реџеп Тајип Ердоган, изјави дека саудиските власти прибегнале кон терористички методи.

– Ве прашувам, која е разликата помеѓу администрацијата на Саудиска Арабија и размислувањето на Осама бин Ладен, што ја разликува оваа земја од Ал Каеда?”, праша Бахчели и додаде: Јамката е затегната околу наследникот, патиштата за бегство и спас се затворени. ссм/

Таг
Back to top button
Close