0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталДописници МКД

Критично ниско нивото на Охридско Езеро, Општина Охрид бара интервентни мерки

Општина Охрид бара од надлежното Министерство за транспорт и врски да преземе итни мерки за спречување натамошно намалување на водостојот на нивото на Охридското Езеро. Негативните последици од нискиот водостој особено се изразени во Студенчишкиот канал, каде што се забележува недостиг од кислород, што се забележува во однесувањето на рибата.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Back to top button
Close