0_Спорт.ПорталФудбал

Евертон со двогодишна забрана за привлекување нови таленти

Евертон доби казна од Англиската фудбалска асоцијација за обид за неправилно привлекување на млад фудбалер. Клубот доби забрана да зема нови таленти (на возраст од 10-18 години) во своето училиште во период од две години и исто така е казнет со 500.000 фунти.

Ливерпул, 8 ноември 2018 (МИА) – Евертон доби казна од Англиската фудбалска асоцијација за обид за неправилно привлекување на млад фудбалер. Клубот доби забрана да зема нови таленти (на возраст од 10-18 години) во своето училиште во период од две години и исто така е казнет со 500.000 фунти.

Ова е случај од 2016 година, кога извидници на Евертон направиле предлог до момче од Кардиф Сити, но тие немале право да го сторат тоа бидејќи детето било под постоечки договор. Понудата е момчето да оди во едно од училиштата со деца од школата на Евертон. Тоа би живеело во куќа, изнајмена од клубот, а му се нуделе и 600 фунти месечно за џепарлак.

По добивањето сигнал, од ФА ги потврдиле прекршоците и го казнија клубот од Ливерпул.

Евертон ја призна својата вина. Тие уверуваа дека не знаат за оваа пракса на скаутите и спроведоа паралелна истрага која идентификува уште шест такви случаи.

Детето за кое станува збор и чие име не е споменато, сега е во школата на Манчестер Јунајтед. вз/

Back to top button
Close