Интервју

Драги Ѓоргиев, директор на Институтот за национална историја

Институтот за национална историја годинава одбележа 70 години дејност. По повод јубилејот деновиве се одржа и свечена академија во МАНУ. Формиран е во јули 1948 година со одлука на Првото заседание на АСНОМ на 2 август 1944 година. Тој е прва специјализирана научна институција формирана по ослободувањето.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Таг
Back to top button
Close