0_Македонија.ПорталВидео изјаваГраѓански сектор

Дебата: Како да се намалат дискриминацијата и стереотипноста на Ромите во медиумите (видео)

Во медиумскиот простор малку се знае за ромската популација, додека почесто се присутни стереотипите. Забележано е кршење на основните права на Ромите преку медиумите, а најчесто овие дискриминаторски односи се поприсутни на социјалните мрежи, каде што говорот на омраза, стереотипот и други форми на дискриминација се сѐ почести во последниот период.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Back to top button
Close