Svet.SlajderБалканБалкан.Портал

Дачиќ: „Цело раководство на Косово е во Интерпол, на потерница“

Откако беше објавено дека уште една држава го повлекла признавањето на Косово, шефот на српската дипломатија изјави дека целото раководство на Приштина е на потерници на Итерпол.

Белград, 7 ноември 2018 (МИА) – Откако беше објавено дека уште една држава го повлекла признавањето на Косово, шефот на српската дипломатија изјави дека „целото раководство на Приштина е на потерници на Итерпол“.

Говорејќи за можноста Косово да стане член на таа меѓународна организација, Ивица Дачиќ рече дека не сака да биде оптимист во врска со тоа.

-Ако сакате да бидам циничен, речиси цело раководство на Косово е веќе на Интерпол- на потерници, рече Дачиќ.

Тој повтори дека Приштина не сака во таа меѓународна организација со цел да се бори против криминалот, туку да покаже дека Косово е независно. Тој додаде дека Западот можеби на Косово му ветил  за Интерпол но дека треба да се почека гласањето.ир/зш/

Таг
Back to top button
Close