0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталПолитички партии

СДСМ: Предлог-законот за амнестија брутален упад во правосудството

Законот за амнестија е веќе изготвен и во понеделник ќе биде поднесен во Собранието на РМ по скратена постапка, рече денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски.

Скопје, 27 октомври 2018 (МИА) – Предлог-законот за амнестија е веќе изготвен и во понеделник ќе биде поднесен во Собранието на РМ по скратена постапка, рече денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски.

Текстот ќе го достават пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, а СДСМ и сите останати, како што истакна Арсовски, ќе имаат можност да го прифатат.

-Ако намерите на СДСМ се искрени, сега е моментот да го изгласаат и да го тргнат товарот од сите луѓе што беа во случувањата на 27 април, нагласи портпаролот.

СДСМ го оцени ваквиот предлог на ВМРО-ДПМНЕ како брутален упад во правосудството.

-Како одговорна и државотворна партија се водиме да го почитуваме принципот на правна држава и во таа насока може да зборуваме за подавање рака и за помирување, но никако не може да зборуваме за амнестија, пратеникот од СДСМ Костадин Костадинов. мч/мд/

 

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close