Свет

Поништено помилувањето за Алберто Фухимори

Врховниот суд на Перу денеска го поништи помилувањето на поранешниот претседател Алберто Фухимори и нареди веднаш тој да биде вратен во затвор, со образложение дека помилувањето било незаконско.

Лима, 3 октомври 2018 (МИА) – Врховниот суд на Перу денеска го поништи помилувањето на поранешниот претседател Алберто Фухимори и нареди веднаш тој да биде вратен во затвор, со образложение дека помилувањето било незаконско.

Поранешниот претседател на Перу, Педро Пабло Кучински на 24 декември минатата година одобри 80-годишниот Фухимори да биде ослободен од затвор, откако лекарите утврдија дека има  „прогресивна, дегенеративна и неизлечива болест“ и оти ми е загрозен животот во затворот.

Кучински го помилува Фухимори за злосторства против човештвото, само три дена откако не му беше изгласана недоверба благодарение на приврзаниците на Фухимори во Конгресот.

Судиите наредија Фухимоти да биде уапсен за да може да ги одлежи преостанатите 25 години затвор поради неговата улога во убиството на 25 лица за време на неговото 10-годишно владеење, што заврши во 2000 година. ми/21:24

###

Таг
Back to top button
Close