СветСвет.Портал

Абе: Јапонија би ја примила Велика Британија во Транспацифички трговски пакт

Јапонија со „раширени раце“ би и посакала добродојде на Велика Британија во Транспацифичкиот трговски пакт, изјави јапонскито премиер Шинѕо Абе.

Лондон, 8 октомври 2018 (МИА) – Јапонија со „раширени раце“ би и посакала добродојде на Велика Британија во Транспацифичкиот трговски пакт, изјави јапонскито премиер Шинѕо Абе.

Тој во интревју за „Фајненшел тајмс“ истакна дека се надева оти двете страни во преговорите помеѓу Лондон и Брисел ќе можат да постигнат компромис за да избегнат „хаотичен Брегзит“.

Абе е еден од најблиските меѓународни сојузници на британската премиерка Тереза Меј. ми/07:40

###

Back to top button
Close