Дописници СветЕвропа

17 Октомври 1961. Макрон се подготвува да ја признае „неоспорната вистина“ за масакрот на Алжирците во Париз

Францускиот претседател Емануел Макрон се подготвува да ја признае денес „неоспорната вистина“ за време на официјалната церемонија за 60-годишнината од масакрот врз Алжирците на 17 октомври 1961 година во Париз, одејќи подалеку, според Елисејската, од „крвавата репресија“ што ја призна Франсоа Оланд во 2012 година, јави дописникот на МИА.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close