0_Web_Актуелно0_МИА Истражува.ПорталДописници МКДОпштествоСторија

Џоломарите бркаат лоши духови и носат среќа во Тиквешко

Животна традиција претставува џоломарската игра што се практикува во кавадаречките села Ресава и Бегниште. За магијата и мистеријата на џоломарите, МИА поразговара со Томе Крстевски, виш кустос етнолог при Музеј галеријата во Кавадарци.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close